Změna opatření pro návrat ze zahraničí do České republiky

Publikováno:
6. duben 2021
Autor:
  • Grant Thornton Czech Republic
Obor:

Ministerstvo zdravotnictví upravilo od 5. 4. 2021 podmínky opatření pro návrat ze zahraničí. Nově je povinnost podstoupit test před vstupem na území České republiky pouze při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tzv. tmavě červené kategorie zemí. Pro návraty ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) se test ještě před návratem do České republiky požaduje jen v případě, že daná osoba použije k návratu veřejnou dopravu.

Součástí opatření zůstává také povinnost podstoupit PCR test, a to nejpozději 5 dní po návratu do České republiky v případě příjezdu z červené země a nejdříve 5. den po návratu z tmavě červené země. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zůstává také povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář. Tyto povinnosti neplatí jen pro zelenou kategorii zemí.

Kromě toho jsou z preventivních důvodů osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie povinné nosit po dobu čtrnácti dnů všude mimo domov respirátor. A to i ve venkovních prostorech. Bližší informace najdete zde.

Autor: Grant Thornton Czech Republic