Za korunové dluhopisy padají trestní oznámení

Publikováno:
22. září 2017
Autor:
Obor:

Rozsáhlá kontrola korunových dluhopisů vyvolala mezi firmami chaos. Finanční správa podala minimálně 25 trestních oznámení. Nové daňové přiznání podalo více než 30 firem a živnostníků, díky tomu připlulo do státní kasy devět milionů korun. Úředníci kontrolují firmu po firmě a hledají další nesrovnalosti.  

Šéf finanční správy Martin Janeček letos začátkem března všechny poslance ujišťoval o tom, že nákup korunových dluhopisů probíhal v souladu se zákonem. Teď je všechno jinak. Finanční úřady zahájily kontroly a začala padat první trestní oznámení. Z postupu je více než zřejmé, že mnoho firem vydalo korunové dluhopisy právě proto, aby se vyhnuly placení daní.

Ve zprávě o kontrolách korunových dluhopisů vyplývá, že kontrole finančních úřadů podlehne 1526 emisí dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny. Toho využilo v roce 2012 stovky majitelů firem k vyvedení zisku, přičemž nemusely platit daň z dividendy či z úroků z půjčky ve výši 15 procent. Ty společnosti, které  dluhopisy vydaly, si navíc mohly odečíst ze základu daně náklady na úroky a snížit si finální daň.

Finanční úřady se zaměřují na dluhopisy, které nebyly nabízeny veřejně a nakoupil je především majitel společnosti. Podezřelým faktorem je, když byly úroky výrazně vyšší, než za kolik si firmy půjčovaly u bank. Nejvyšší úroky, které v této souvislosti úřady prověřují, dosáhly výše 18, 5 procenta. Úřady vyžadují od firem důkazy o tom, že půjčku skutečně potřebovaly.  

Kontroly teprve začaly, přesto se několik firem už, lidově řečeno „chytilo za nos“ a podalo nová daňová přiznání, kde nevyužívají odpočtu korunových dluhopisů ze základu a daně zvýšily o 59 milionů korun a celkem doplatily přes devět milionů korun.

Problémy s nedaněnými dluhopisy se provalily začátkem letošního roku. Příčinou bylo majetkové přiznání ministra financí Babiše, který měnil jednotlivé částky. Původně z nich bylo patrno, že neměl na zaplacení korunových dluhopisů ve výši 1 a půl miliardy korun a které nakoupil od podniku Agrofert. Omyl v přiznání odůvodnil chybou účetní.

Koncem února přišel ministr Babiš s tím, že z výnosů z korunových dluhopisů, které od firmy koupila spříznění osoba, ve většině případů její majitel, se jako po novu bude platit daň. Tento návrh se ovšem zastavil ve sněmovně  a na posledním zasedání  bylo rozhodnuto, že zdanění korunových dluhopisů vydaných před rokem 2013 nebude. Na ministra se snesla ostrá kritika a ten pak oznámil, že nechá přezkoumat všechny korunové dluhopisy a finanční správa rozjela naplno jejich kontroly.

Korunové dluhopisy ve výši 121 miliard korun vydaly před rokem 2013  stovky firem. Nejdelší z nich mají splatnost až v roce 2062, nejvyšší roční výnos pak činí 18,5 procenta. V mnoha případech firmy dluhopisy prodaly svým majitelům.

Dluhopisy o nominální hodnotě 1 Kč podléhají zdanění, ale od července 2011 do konce roku 2012 daň vycházela nulová. Bylo to proto, že při výpočtu daně se částka zaokrouhlovala u každého dluhopisu na celé koruny dolů. U dluhopisů vydaných po roce 2012 se už daň vypočítává ze všech korunových dluhopisů od jednoho emitenta.

Autor: