Vláda schválila návrh novely zákona o EET a DPH

Publikováno:
18. červen 2018
Autor:
Obor:

Vláda schválila dne 13. června 2018 návrh zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, a zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Novela byla předložena Ministerstvem financí v březnu 2018 (http://www.fucik.cz/publikace/zmena-zakona-o-eet/).  

Novela upravuje například náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb. Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat šest měsíců po nabytí platnosti zákona. Návrh dále obsahuje úpravu zvláštního off-line režimu pro vybrané subjekty (http://www.fucik.cz/publikace/uprava-off-line-rezimu-eet/) a vrací také povinnost uvádět na účtenkách DIČ, pokud jeho součástí není rodné číslo poplatníka (http://www.fucik.cz/publikace/od-1-brezna-se-eet-nevztahuje-na-platby-kartou/). 

Novela také snižuje DPH u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úprav a oprav oděvů a textilních výrobků a prodeje točeného piva, kde by mělo dojít k poklesu ze stávající sazby 21 % na 10 %. Návrh počítá také se snižováním DPH v sektoru stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů, a to rovněž na 10 %. 

Šárka Veselá

Autor: