Ukončení omezení vycestovat - informace k cestám do zahraničí v souvislosti se šířením koronaviru

Publikováno:
20. květen 2020
Obor:

I přes ukončení nouzového stavu k 17.5.2020, stejně jako opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR, Ministerstvo zahraničních věcí přesto nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době zavedena většinou zemí, jakož i s ohledem na výrazné komplikace v mezinárodní dopravě jakými jsou aktuální omezení letecké dopravy a omezení na pozemních hranicích.

Informace o podmínkách ke vstupu do jednotlivých zemí jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách příslušných zastupitelských úřadů ČR a naleznete je také v Rozcestníku informací k cestování do zahraničí. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje ověřit si u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně důrazně doporučuje i registraci v systému DROZD.

Podmínky pro vstup na území ČR pro občany ČR a cizince a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou od 18. května 2020 upraveny ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.  Osoby vstupující na území ČR mají i nadále kromě stanovených výjimek povinnost předložit při vstupu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. Místně příslušné krajské hygienické stanici lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu absolvovaném v ČR.

Autor: Fučík & partneři