Účinnost FATCA odložena

Publikováno:
12. srpen 2013
Obor:

Dne 12. července 2013 došlo ke zveřejnění nového pokynu 2013-43 k provádění amerického zákona FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Tento zákon má americké administrativě umožnit shromažďovat informace o příjmech amerických osob z investic v zahraničních finančních institucích. Hlavní snahou je omezit daňové úniky v USA. Na základě výše uvedeného pokynu dochází k opětovnému posunutí termínů pro uplatňování jednotlivých povinností podle FATCA v praxi a to až o šest měsíců. Jedná se především o:

  • Uplatňování srážkové daně FATCA zúčastněnými finančními institucemi z příjmů FDAP (Fixed, Determinable, Annual, Periodical income) bude odloženo až na období od 1. července 2014
  • Od stejného data by tyto instituce měly rovněž implementovat požadované procedury pro identifikaci nových klientů.
  • Portál, který bude prvotním prostředkem pro registraci a případnou další komunikaci v rámci FATCA, by měl být spuštěn 19. srpna 2013.

Do konce roku 2013 budou mít finanční instituce možnost se přes výše zmíněný portál zaregistrovat. Bude je však stále možné upravovat a od 1. 1. 2014 budou instituce potvrzovat platnost zadaných informací. Seznam těchto institucí bude poprvé zveřejněn 2. července 2014.

Autor: Ivan Fučík