Státní příspěvek firmám na povinné antigenní testování svých zaměstnanců
Jistě jsme již všichni zaznamenali nařízení Ministerstva zdravotnictví ze dne 1. března 2021, které ukládá povinnost zaměstnavatelům testovat své zaměstnance na přítomnost SARS-CoV. Toto nařízení se zpočátku týkalo pouze podniků, které mají alespoň 250 zaměstnanců se zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce či na dohodu o pracovní činnosti. Nově však uložená povinnost testovat své zaměstnance platí i pro podniky s alespoň 1 zaměstnancem, a také pro OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost.
Ministerstvo zdravotnictví nabádá k tomu, aby se nejvíce využívalo „samotestování“, popřípadě lze testovat „závodním“ či smluvním lékařem, nebo externím poskytovatelem zdravotních služeb. Zaměstnanci musí 1x týdně podstoupit test u zaměstnavatele. Pokud by testování odmítnul a nedodal potvrzení o absolvování testu jinde, lze z tohoto jednání vyvodit pracovněprávní důsledky podle § 301 písm. c) zákoníku práce.
Povinnému testování se mohou vyhnout zaměstnanci pracující na home office či zaměstnanci, kteří prodělali laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula jejich izolace, a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 90 dní.
Program na podporu provádění samoodběrových testů COVID-19
V návaznosti na usnesení vlády České republiky č. 191 ze dne 24. února 2021 k podpoře provádění „samotestů“, zahájily zdravotní pojišťovny program přispívající zaměstnavatelům na nákup antigenních testů.
Výše příspěvku
Maximální výše příspěvku činí 60 Kč včetně DPH za 1 test. Zaměstnavatel může čerpat příspěvek za zaměstnance na nákup maximálně 4 testů za kalendářní měsíc (240 Kč včetně DPH) bez ohledu na počet jeho zaměstnanců, a to ve frekvenci maximálně jednou za 7 dní.
Podmínky čerpání
O příspěvek může žádat společnost podnikající v České republice a osoba samostatně výdělečně činná, a to jak za své zaměstnance, tak i v případě OSVČ za sebe. Jako zaměstnanec je považován i dočasně přidělený zaměstnanec agentury práce či jiná osoba, které na základě jiného právního vztahu, než je pracovně právní vztah, vykonává práci nebo obdobnou činnost na pracovišti zaměstnavatele společně s jeho zaměstnanci.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo podle § 4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb. na svém portálu seznam držitelů výjimek, jenž povoluje těmto subjektům antigenní testy distribuovat. Žádost o příspěvek na antigenní testy, které nejsou uvedeny v seznamu testů a držitelů výjimek Ministerstva zdravotnictví, nebude proplacena. Seznam naleznete pod tímto odkazem: www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku
Žádat o příspěvek lze zpětně za předchozí měsíc, nejdříve od 1. dubna 2021 za testování zaměstnanců v průběhu března 2021.
Jak žádat o příspěvek
Žádost o příspěvek mohou firmy zaslat příslušným zdravotním pojišťovnám prostřednictvím on-line webového formuláře, který je k dispozici od 1.4.2021 na webových stránkách zdravotních pojišťoven. V tomto formuláři musí zaměstnavatel uvést nezbytné údaje pro vyplacení příspěvku a doložit daňové doklady za nakoupené testy. Splatnost příspěvku je do 30 dnů ode dne doručení podané žádosti.
Za tímto účelem rozeslaly zdravotní pojišťovny prostřednictvím sítě datových schránek společnostem podnikajícím v České republice a OSVČ aktivační kódy.
Jaké podklady budou zdravotní pojišťovny požadovat pro účely úhrady příspěvku?
Žadatel při žádosti uvede kromě obecných identifikačních a kontaktních informací o zaměstnavateli zejména jméno a příjmení testovaného zaměstnance/pojištěnce, příslušnost k zdravotní pojišťovně, číslo pojištěnce nebo datum narození, datum provedení testu, pozitivní/negativní výsledek každého testu. Dále žadatel musí doložit účetní/daňový doklad za nakoupené testy.
