Statistiky prvního podání kontrolního hlášení

Publikováno:
18. březen 2016
Obor:

Jak již bylo několikrát zmiňováno, kontrolní hlášení mělo do 25. února podat přibližně 288 tisíc plátců DPH. Finanční správa k tomuto datu obdržela více než 245 tisíc podání. Stále však dochází k postupnému zpřesňování informací o zbylých plátcích. Je nutné dodat, že v České republice je celkový počet plátců přibližně 500 tisíc, avšak ne každý má povinnost toto speciální daňové tvrzení podat.

Celkový počet měsíčních plátců je přibližně 198 tisíc. Včas a správně kontrolní hlášení stihlo podat 173 tisíc subjektů, 15-ti tisícům nevznikla v lednu povinnost podání a pouze 10 tisíc plátců nepodáním porušilo svou zákonnou povinnost. Před zahájením vyzývání od finanční správy stihlo velké množství subjektů podání opravit a snížila se tak původní chybovost ze 4 % na méně než 1 %.

Ministerstvo financí tak potvrzuje původní odhady a doplňuje, že mezi plátci, kteří nepodali hlášení, jsou i tzv. bílí koně nebo jiné problémové subjekty. Vzhledem k tomu, že je nejprve nutné vytvořit dostatečnou datovou základnu, nebudou do konce července 2016 dále vydávány další informace ani statistiky.

Autor: Fučík & partneři