Sněmovna schválila kompenzační bonus pro dohodáře a OSVČ s dohodou

Publikováno:
15. červenec 2020
Obor:

Sněmovna schválila kompenzační bonus pro dohodáře a OSVČ s dohodou

Novelu zákona o kompenzačním bonusu připravenou Ministerstvem financí schválila dne 29.6.2020 ve zrychleném jednání Poslanecká sněmovna. Nyní ji projedná Senát.

Lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, a bylo jim kvůli koronaviru znemožněno pracovat, obdrží státní podporu. Žádat budou moci o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. března do 8. června 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s.r.o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.

Podmínkou je, že daná osoba pracovala alespoň 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu a zároveň muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu činnosti z důvodu koronavirové krize.

Souběh čerpání bonusu pro OSVČ se zaměstnáním, zatím povolený u pěstounů a dobrovolných pracovníků pečovatelských služeb, bude nově rozšířen nejen na pojištěné dohodáře, ale i na společníky eseróček.

Stejně jako u OSVČ budou peníze vyplácet finanční úřady, které začnou přijímat žádosti neprodleně po nabytí účinnosti zákona. Žádat bude možné vyplněním a odesláním jednoduchého formuláře spolu s relevantním potvrzením od zaměstnavatele, a to na místně příslušném finančním úřadě přes datovou schránku, e-mailem, nebo osobně. O kompenzační bonus bude možné žádat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely.

Autor: Fučík & partneři