Problematika přeshraničních pracovníků tzv. pendlerů

Publikováno:
25. březen 2020
Obor:

Od 26.3.2020 od půlnoci (tedy ze středy na čtvrtek) začínají platit nová pravidla pro zaměstnance dojíždějící do svých zaměstnání. Změna se bude týkat pendlerů překračující hranice mezi ČR, Německem a Rakouskem.

Pro osoby překračující hranice mezi ČR, Slovenskem a Polskem se nic nemění. Hlavními pravidly zůstává:

  • pravidelné překračování vnitřních hranic - alespoň 3x týdně v jednom směru
  • místo práce musí být do 100 km od vnitřních hranic
  • pendler musí mít potvrzení od zaměstnavatele a tzv. knížku přeshraničního pracovníka

Pro osoby překračující hranice mezi ČR, Německem a Rakouskem budou ze středy na čtvrtek platit nová pravidla, která se budou lišit podle toho, zda se jedná o osoby pendlující z území ČR a osoby pendlující na území ČR.

Pro obě uvedené skupiny bude platit, že musí pendlovat v turnusech, každý turnus musí mít nejméně 21 kalendářních dní, nemusí splňovat hranici 100 km dojezdnosti, ale pokud jedou dále, musí využívat pouze hlavní hraniční přechody s režimem 24/7. Nemusí mít u sebe knížku přeshraničního pracovníka, tu povede policie v elektronické podobě.

Pro osoby pendlující z území ČR pak dále platí, že mezi turnusy musí absolvovat karanténu v délce 14 dní, kterou si musí zajistit u svého lékaře a při zahájení nového turnusu ji musí předložit policii.

Pro osoby pendlující na území ČR dále platí, že po ukončení 21- denního cyklu musí dodržet 14 denní pauzu před začátkem nového 21- denního cyklu.

Autor: Fučík & partneři