Příprava zkrácení daně bude nově trestným činem

Publikováno:
17. červenec 2013
Obor:

Vláda předložila parlamentu k projednání novelu trestního zákoníku, kde mimo jiné dochází ke změně a zpřísnění trestů u daňových trestních činů. Zvyšuje se hlavní sazba u daňových deliktů z 10 na 12 let. Navíc se u §240 zavádí jako trestnost i fáze přípravy. Zkrácení daně tak vláda postavila na úroveň závažných zločinů jako jsou například teroristické útoky.

Z důvodové zprávy vyplývá, že hlavním důvodem je snaha vlády zabránit daňovým únikům u spotřebních daní. Novelu spustila především loňská metanolová aféra, při které ne jenomže byly státu ukradeny daně, ale zemřelo několik desítek našich spoluobčanů.

Důvodů, které vedly vládu ke zpřísnění represivního režimu, je určitě více. Jedním z nich je snaha dát orgánům finanční správy do rukou další nové prostředky pro boj v oblasti daňové kriminality. Dalším důvodem je snaha zvýšit výběr daní do státního rozpočtu. Předpokladem pro takové závěry je, že větší strach daňového poplatníka z vyšších trestů zabezpečí vyšší výběr daní. Takové východisko platí jen omezeně. Ne všichni platí daně proto, že mají strach, a ti co nemají strach z toho, že někoho metylalkoholem připraví o život, nemají nejspíš strach ani z daňového úředníka. Osobně si myslím, že zvýšení represivních opatření vyšší daně státu nepřinese. Stačí se podívat do jiných států Evropské unie. Čím dříve přestanou být daně vnímány jako trest jednotlivce na úkor společnosti, tím lépe. K  tomu, aby tomu tak bylo, zvýšení represe nepřispěje.

Ivan Fučík

Autor: Ivan Fučík