Poslanecká sněmovna bude znovu projednávat novelu EET

Publikováno:
12. září 2019
Obor:

Dne 24.9.2019 by podle programu Poslanecké sněmovny mělo přijít na řadu znovu projednání novely EET, kterou senát na konci července zamítl. Pokud Poslanecká sněmovna přehlasuje veto Senátu, bude platit novela v nezměněné podobě, tak jak ji sněmovna schválila již 7.6.2019. Pokud by se tak nestalo, zůstal by zákon o EET v platnosti jako doposud.

Hlavním tématem novely je poslední vlna EET, jejíž spuštění by bylo možné, v případě přehlasování veta Senátu, již od dubna příštího roku. Dalšími pozměňovacími návrhy jsou například změna sazby DPH u některých zdanitelných plnění. Je tomu například i u točeného piva, kde by měla sazba klesnout ze současných 21% na 10%.

Pokud by novela nabyla účinnosti od dubna příštího roku, bude možné pravděpodobně od ledna 2020 zažádat o povolení EET ve zvláštním režimu. To se týká například fyzických osob (neplátců DPH) s příjmy v hotovosti do 600 tis. Kč za 12 měsíců, kteří mají nejvýše dva zaměstnance, nebo i právnických osob poskytujících zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Princip zvláštního režimu spočívá ve vystavování úředních účtenek, vydávaných zdarma finanční správou. Jednou za čtvrtletí se pak zašle na finanční úřad formulář s údaji o výši tržeb.

fap_text_banner_v03 - Copy 1.png

Autor: Daniela Riegel