Novela zákona o směnárenské činnosti

Publikováno:
1. červen 2018
Autor:
Obor:

Vláda schválila novelu zákona o směnárenské činnosti, která by měla v účinnost vstoupit první den třetího kalendářního měsíce po jejím vyhlášení. Novela reaguje na nespokojenost klientů vůči některým směnárnám, jejichž praktiky mohou být považovány přinejmenším za neetické.

Nově by měl mít zákazník možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodu, a to do dvou hodin od provedení směny. V případě směny prostřednictvím směnárenského automatu dokonce do tří pracovních dnů. Klient bude moci odstoupit od smlouvy v kterékoli provozovně nebo v sídle provozovatele. V případě nemoci či zavřené provozovny by měl mít zákazník právo na odstoupení až do šesti měsíců. Aby se zabránilo zneužití tohoto zákona pro spekulace se směnným kurzem, je rozsah pro odstoupení od smlouvy omezen na 1 000 EUR. Při směně vyšších částek se předpokládá obezřetnost zákazníka.

Dle ministryně financí Aleny Schillerové jsou v současnosti běžné praktiky, při kterých je klientovi naúčtován poplatek až 28 %. V rámci novely je proto omezeno právo na úplatu za takový obchod, poplatek se může promítnout pouze v rámci směnného kurzu. Zákazníkovi tak postačí jednoduše porovnat směnné kurzy nabízené jednotlivými směnárnami.

Novela upřesňuje i to, jak mají směnárny informace na kurzovních lístcích a dokladech prezentovat, aby byly přehledné a srozumitelné. Podle ministryně má novela pomoci hlavně turistům, kteří si kvůli nekalým praktikám mohou odnést špatný dojem z naší země.

Šárka Veselá

Autor: