Návrh na snížení daně z nabytí nemovitosti

Publikováno:
18. říjen 2018
Obor:

Piráti předložili ve Sněmovně návrh změny zákona, ve kterém navrhují zavést dvě sazby daně z nabytí nemovitých věcí. Vedle dosavadní 4% navrhují zavést sníženou 2% sazbu na nemovitosti s cenou do čtyř milionů korun. U realit nad tuto cenu by nabyvatel zaplatil 2% ze čtyř milionů a 4% z částky nad tuto cenu.

Reagují tak na doporučení ČNB půjčovat zájemcům o hypotéku maximálně osmdesát procent hodnoty nemovitosti, které platí od loňského dubna. Dále by pak žadatelé o hypotéku měli mít vlastních 20% hodnoty nemovitosti. K tomu je však nutné přičíst právě výši daně z nabytí nemovitosti 4%, která se platí do tří měsíců od zápisu do katastru nemovitostí.

 Tuto sníženou sazbu by mohli využít ti, kteří nevlastní jinou nemovitost k bydlení a nemají v ní ani alespoň poloviční podíl a nevlastní ani podíl v bytovém družstvu. Kupující také budou muset mít v době podání daňového přiznání a placení daně registrováno trvalé bydliště v dané nemovitosti.

Návrh také upravuje osvobození od daně z nabytí u nových nemovitostí. Piráti ho chtějí zúžit na fyzické osoby, které jsou občany ČR nebo jiného státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. To má podle nich zabránit obcházení zákona a vyhýbání se dani tím, že firma koupí nemovitost určenou k bydlení a zájemce následně koupí podíl v této firmě.

Pirátskou předlohu dostane nejprve k projednání vláda. Spolu se stanoviskem vlády se jí poté budou zabývat poslanci.

S novelou ovšem nesouhlasí ministerstvo financí, podle kterého je nastavení podmínek pro aplikaci snížené sazby daně komplikované a zároveň se mu nezamlouvá pokles inkasa státního rozpočtu, který by způsobila. Na dani z nabytí nemovitých věcí vybere stát ročně kolem 12 miliard korun.

Autor: Fučík & partneři