FP info 13/2017: Sportovci jsou umělci

Publikováno:
29. červen 2017
Autor:
Obor:

S něčím se vám svěřím. Můj šéf se mě snaží vtáhnout do sféry daní a účetnictví. Zatím úspěšně odolávám, i když, a to mi věřte, se fakt snažíme oba! Daňař ze mě asi nikdy nebude. Lopotím se s odbornými výrazy a nechápu, jak oni, mám na mysli všechny geniální daňaře, tomu můžou rozumět. Až teď se blýsklo na lepší časy! Obsahem tohoto čísla jsou mě naprosto pochopitelné články.  

Teď právě kroutím hlavou nad zdaněním sportovců a spravedlivě zaujímám stanovisko, což bych jako novinář neměla a rozhořčuji se nad jejich osudem. Sportovci totiž pojali sport jako živnost a logicky zdaňovali jako živnostníci. To se ovšem nelíbí finančnímu úřadu, který varovně zdvihá směrem ke všem sportovcům ukazovák: ty, ty, ty, sportovče, nejsi žádný živnostník, abys uplatnil paušální výdaje 60%, ale jsi umělec a budeš hezky uplatňovat paušální výdaje 40%! A koukej doplatit, co nám dlužíš!

V případě sportovců jde doplatky v řádu milionů korun.

Zdaněním sportovců se zabývalo už několik soudních instancí. Přesto jejich závěry nejsou jednoznačné. Poslední ortel vynesl Krajský soud v Českých Budějovicích letos v květnu. Známému fotbalistovi vyměřil doplatit rozdíl více než jeden milion korun. Ten proti rozsudku podal kasační stížnost a případ putuje k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Čeká se na rozsudek, který bude sloužit jako precedent ostatním rozsudkům, které budou pravděpodobně následovat jako lavina.

Já osobně si myslím, že sportovec je umělec. No řekněte, umíte kopat jako Panenka? Někdo hraje na trubku, jiný hraje fotbal. Jeden hráč je umělec a druhý živnostník jenom proto, že jeden hraje na trubku a druhý hraje fotbal? Jeden nosí kvádro, druhý dres?

Ale co, je konec měsíce a já se chystám na dovolenou. Nablýskaný sporťák, stažená střecha, rozevláté vlasy, nad hlavou slunce a já s romantickým kloboukem sedím vedle opáleného svalovce, což je samozřejmě můj přítel, a směji se jeho vtipům od ucha k uchu. Kolem parta skvělých přátel, motorky, moře, památky, jídlo, pití! Znáte snad lepší dovolenou?

O dovolené a penězích, které za ni dostanete, se také dočtete v tomto čísle. A že to je zajímavé čtení. Věděli jste, že jste podle zákona diskriminováni s ohledem na čerpání dovolené a platu?  
Podle této uzákoněné diskriminace zaměstnanec, který se právě opaluje na břehu Středozemního moře a popíjí místní pivko, dostane po návratu více peněz než ten, který mezitím tvrdě pracoval, slunce viděl pouze cestou z práce a celý den popíjel chlazenou vodu z kohoutku.

Nic není jenom černé nebo bílé. Radím vám, přečtěte si článek kolegyně Schlöglové, a užijte si dovolenou v klidu.

Na shledanou příště! Jo, a to příště bude tentokrát až v polovině prázdnin. Krásnou dovolenou!  

Autor: