Daňová složenka

Publikováno:
19. únor 2016
Obor:

Od 1. března 2016 zavádí Finanční správa daňovou složenku, jejíž výhoda spočívá v odpuštění poštovného při platbě daní (daň z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí, daň z převodu nemovitostí, daň z příjmů fyzických osob podávajících daňové přiznání) v hotovosti na přepážkách České pošty.

Finanční správa má v současné době jen 98 finančních úřadů, které přijímají platby daní na pokladnách, a ty jsou navíc otevřeny pouze 2 dny v týdnu. Pro některé subjekty jsou finanční úřady často velmi vzdálené, a proto tuto změnu vítají, jelikož mohou hradit daně skrze pobočky České pošty, které čítají přes 3 200 míst. Na pokladnách finančních úřadů zaplatí ročně zhruba 1 milion poplatníků.

Finanční správa platí za příjem a převod jedné daně na příslušný účet státu 42,50 Kč a skrze Českou poštu jen 18,50 Kč. Tento krok přestavuje jedno z opatření, jehož smyslem je uspořit provozní náklady této instituce.

Daňová složenka vypadá na první pohled jako běžná poštovní poukázka typu „A“. Liší se však od ní tím, že je v záhlaví označená jako Poštovní poukázka A – doklad V/DS, přičemž DS znamená daňová složenka. Složenka má v horní části bílý pruh, předtištěný transakční kód (113) a konstantní symbol (0001).

Autor: Fučík & partneři