Jessica Vaculíková
- jessica.vaculikova@gt-legal.com
- +420 296 152 111
Publikace
Náhrada za nevyčerpanou dovolenou podle judikatury Soudního dvora Evropské unie
Soudní dvůr Evropské unie (dále jen „SDEU“) vydal v nedávné době rozhodnutí s významnou českou stopou. SDEU se v popisovaném rozhodnutí zabýval předběžnou otázkou, zdali má propuštěný zaměstnanec nárok na finanční náhradu za dny nevyčerpané dovolené…
Práce na dálku po novele zákoníku práce
Nedávno přijatá novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „zákoník práce“) přinesla řadu změn, jednou z nich byla také změna pravidel využití tzv. home office. Právě dlouhodobě zaužívaný pojem home office se nyní v důsledku novely…
Novela zákoníku práce schválena. Na co je třeba se připravit?
K legislativnímu procesu
Dlouho diskutovaná novela zákoníku práce je téměř tady. Novelu zákoníku práce projednal v červenci Senát a vrátil ji s pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny. Znovu projednání zmiňované novely proběhlo 12. 9. 2023…
Posílení nezávislosti a fungování orgánů pro rovné zacházení v rámci Evropské unie
V Evropské unii (dále jen „EU“) je zákaz diskriminace jedním ze základních kamenů fungování společného trhu, a tedy i celého společenství. Ministři zemí EU pro zaměstnanost a sociální věci docílili nedávno dohody ohledně návrhů pravidel, která mají…
Změna obsahu pracovního poměru pomocí ústní dohody
Nejvyšší soud České republiky (dále jen „Nejvyšší soud“) se ve svém rozhodnutí z února letošního roku zabýval mimo jiné ústní dohodou ohledně změny obsahu pracovního poměru zaměstnance a jejím vlivem na pracovněprávní vztah.
Zaměstnankyně s…
Návrh zákona o ochraně oznamovatelů – aktualizace
Již v lednu letošního roku jsme vás informovali o připravovaném návrhu zákona o ochraně oznamovatelů, který má implementovat Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva…
Svědecká výpověď zaměstnance
Nejvyšší soud České republiky (dále jen „NS“) dospěl již dříve ve své rozhodovací praxi k závěru, že samotná skutečnost, kdy je svědek v pozici zaměstnance k některému z účastníků řízení, sama o sobě neodůvodňuje závěr o nevěrohodnosti svědecké…
Rozsudek soudního dvora ohledně kolektivní smlouvy snižující odměnu zaměstnanců agentur práce oproti zaměstnancům zaměstnaným přímo uživatelem
Soudní dvůr Evropské Unie (dále jen „SDEU“) se ve svém rozsudku z 15. prosince 2022 zabýval problematikou kolektivních smluv snižujících odměnu zaměstnanců agentur práce oproti zaměstnancům zaměstnaným přímo u uživatele.
Ve zkoumaném případě byla…
